U subotu 06.07.2019. godine će se održati obilježavanje FINA World Aquatics Day 2019. Plivački savez BiH se prvi puta ove godine uključio u manifestaciju obilježavanja Svjetskog dana vodenih sportova u organizaciji FINA-e. Na mostarskom otvorenom bazenu će se održati plivačko takmičenje u sklopu kojeg će biti održana utrka koja nosi ime "FINA World Aquatics Day", pored toga biće promovisani novi plivači iz mostarskih škola plivanja, a u okviru programa "Plivanje za sve" učestvovaće i plivači Paraplivačkog kluba "Spid" iz Sarajeva.

Organizator ove manifestacije je Plivački savez BiH, a tehnički organizator je PK "Orka" iz Mostara koji je u okviru svog 3. Međunarodnog Arena kupa osigurao implementaciju i predstavljanje FINA-inih aktivnosti čime se i naša zemlja uključuje u promociju vodenih sportova, prevenciju od utapanja i promoviše plivanje kao sport za sve osobe.