LEN KONGRES – SAINT PETERSBURG 2019

Predsjednik Plivačkog saveza Bosne i Hercegovine Goran Raca prisustvovao je 11. maja 2019. godine redovnom Kongresu Evropske plivačke federacije (LEN) održanom u Saint Petersburgu (Rusija). Kao zvanični delegat ispred Bosne i Hercegovine učestvovao je u radu, prezentovanju i izglasavanju redovnih godišnjih izvještaja vezanih za sve sprovedene takmičarske, organizacione i finansijske aktivnosti. Sve izvještaje ispred prisutnih delegata podnijeli su predsjednik Paolo Bareli i blagajnik-računovođa Tamaš Gjarfaš, dok je Kongresom rukovodio generalni sekretar Dejvid Sparks. Jednoglasno je konstatovano da se plivački sport Evrope svake godine razvija sve više i bolje, te da razni parametri pokazuju trend pozitivnog rasta plivanja u svim segmentima društva. S obzirom da evropsku plivačku familiju zajedno čine 52 države, na ovom događaju su bili prisutni delegati-predstavnici 45 država.

Bitno je napomenuti da je prošlogodišnji usvojeni novi pilot program “Learn-to-swim, Prevent Drowning” (“Naučiti plivati, prevencija utapanja”) u Briselu 21. marta ove godine dobio konkretnu podršku Evropske unije, gdje je predsjednik Paolo Bareli ispred Evropskog parlamenta prezentovao sve detalje. Dobio je podršku za potpunu realizaciju navedenog projekta u svakom smislu, te da se uskoro konkretizuju detalji u cilju definisanja svih pojedinosti za potpunu implementaciju projekta. Ciljana grupa ovog veoma bitnog projekta na teritoriji Evrope jesu djeca uzrasta 3-12 godina, te da se preko nacionalnih plivačkih saveza i njihovih članica u sljedećih pet godina smanji gubitak života utapanjem za 20 %.